U restoranima, u školama, vrtićima pa čak i u bolnicama oboljeli od celijakije susreću se sa ogromnim problemima, jer u svim navedenim ustanovama oboljeli ne mogu jesti samo rižu, jer prehrana treba biti prilagođena njihovoj bolesti.
“Ne možemo mi u restoranima jesti pekarski krompir ili bilo šta slično u šta se stavljaju različiti začini u kojima ima glutena”..Mi ne smijemo jesti gluten ni u tragovima bilo koje hrane”…”Roditelji djece koja imaju celijakiju u vrtiće moraju donositi posebnu bezglutensku prehranu svojoj djeci, a samim time ista ta djeca ne ostvaruju pravo da se socijaliziraju u navedenim ustanovama zbog posebnog režima prehrane “

U organizaciji Saveza udruženja osoba oboljelih od celijakije BiH u Brčkom je održana dvodnevna konferencija osoba oboljelih od celijakije s ciljem predstavljanja inovacija i najnovijih ispitivanja o ovoj bolesti.
Predsjednica Saveza Udruženja oboljelih od celijakije u BiH i Udruženja građana “Život s celijakijom” Brčko distrikt BiH Emina Ružić ocijenila je veoma važnim ovu konferenciju te naglasila da su izazovi života s celijakijom brojni i neposredno utiču na očuvanje fizičkog i mentalnog zdravlja, te je ključno informisati i širu javnost o njima“, istakla je Ružić.

“Ova konferencija pokriva cijelu Bosnu i Hercegovinu i zemlje regiona i u samo dva dana koliko je trajala, eminentni stručnjaci su za oko 40 učesnika na posebnim radionicama dali više detalja o ovoj bolesti, preventivnom djelovanju i posljedicama.
Ovo je značajan događaj regionalne vrijednosti koji obuhvata edukaciju i pruža informacije kako da građani prepoznaju neke simptome koji upućuju na celijakiju koja nije uopšte bezazlena. U terapijskom smislu jedini lijek je izbjegavanje glutena u ishrani, a to je veoma skupa hrana.


“Veoma je važno da se što više okupljamo i surađujemo, ne samo udruženja oboljelih od celijakije, nego i srodna udruženja sa crijevnim bolestima, kako bi imali što lakši pristup i komunikaciju sa doktorima, te međusobnu razmjenu mišljenja o ovoj bolesti , a samim tim i podršku ministarstva zdravstva”, rekla je za Drukčiji radio predsjednica udruženja oboljelih od celijakije Srednjobosanskog kantona Gordana Čurčić.