Međunarodni dan ljevaka obilježava se 13. kolovoza i to je dan kojim se širom svijeta pokušava pobuditi svijest o prednostima i nedostacima te osobine.
Ljevaci čine 12% ukupne svjetske populacije, a korištenje lijeve ruke društveno je prihvatljivije nego u prošlosti.
Inzistiranje na korištenju desne ruke prouzrokovalo je da je velik broj ljevaka naučio koristiti jednako spretno i desnu ruku.
Istraživanja su pokazala upečatljive različitosti između ljevaka i dešnjaka.
Tako je utvrđeno da su kod ljevorukih obje polovice mozga podjednako razvijene, za razliku od dešnjaka kod kojih je lijeva strana mozga, koja upravlja desnom stranom tijela, razvijenija.
Značajno veći broj nervnih vlakana u mozgu ljevorukih osoba odgovoran je za brži prijenos informacija između moždanih hemisfera, a to se smatra razlogom bolje prostorne orijentacije i uspjeha u matematici i arhitekturi.
Istraživanja su pokazala da su dešnjaci osetljiviji na desnu stranu, dok su levoruki podjednako osetljivi na obje strane tijela.
Ako je potrebno da ljevoruke zadatke obavljaju desnom rukom, oni će to raditi uspješnije nego dešnjaci lijevom. Tako, na primjer, ljevoruki ljudi uče pisati desnom rukom lakše nego dešnjaci mogu naučiti pisati lijevom rukom.
Desna ruka kod dešnjaka je malo veća i jača, a kod ljevorukih obje ruke su uglavnom podjednako razvijene.
Iako je ljevorukost nasljedna osobina i, na primjer, oba roditelja su ljevoruki, nije nužno da će dijete biti ljevak.
Čak 90% beba sisa palac svoje dominantne ruke u majčinoj utrobi, pa ultrazvučni pregled može biti pokazatelj. Zanimljivo je da je ovaj podatak u skladu sa udjelom ljevorukih osoba u opštoj populaciji.
Stoga ljevaci, sretan Vam vaš dan!