Točno 45 godina nakon prvih Gospinih ukazanja Međugorje je ponovno ispunjeno desecima tisuća hodočasnika iz cijelog svijeta. Procjenjuje se da je ovo hercegovačko svetište od 1981. godine posjetilo više od 40 milijuna vjernika, a dodatni zamah hodočašćima dala je odluka Svete Stolice prije dvije godine kojom je Međugorju dodijeljen status “nihil obstat”, čime su odobreni javno štovanje i organizirana hodočašća.
Danima uoči obljetnice održavaju se molitveni programi, procesije i hodočašća, a središnje misno slavlje i ove godine okupit će velik broj vjernika.
– Prema podacima Informativnog ureda “Mir”, u Međugorje su ove godine stigli hodočasnici iz 34 države sa svih kontinenata, a riječ je o nekoliko desetaka tisuća ljudi. Od jutra se služe mise na hrvatskom i brojnim stranim jezicima, dok se tijekom dana očekuje dolazak još većeg broja vjernika, prenosi HRT.

Sveta Stolica prepoznala je duhovne i druge plodove Međugorja. Milijuni ljudi ovdje dolaze po duhovnu i tjelesnu okrepu, ozdravljenje, obraćenje, molitvu i unutarnji mir.
Župni vikar fra Marin Mikulić poručio je da, unatoč brojnim očekivanjima i pitanjima koja ljudi donose sa sobom, bit Međugorja ostaje nepromijenjena.
– Netko će doći radi nekog čuda, netko će tražiti nešto izvanredno, netko će se raspitivati o Gospinim tajnama. Ali središnja poruka uvijek ostaje ista. I nakon 45 godina vidimo kroz Gospine poruke: Djeco, vratite se Bogu, poručio je fra Marin Mikulić.
Prije točno 45 godina šestero djece iz Međugorja posvjedočilo je da im se ukazala Gospa. Od tada je ovo mjesto postalo jedno od najpoznatijih hodočasničkih odredišta u svijetu, a broj vjernika koji ga svake godine posjećuju i dalje raste.








