play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Požar na deponiji Uborak ponovno aktivan. Naređena evakuacija stanovništva

Vatrena stihija na deponiji Uborak u Mostaru ponovo je aktivirana nakon što je jučer stavljena pod kontrolu.

Iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar su potvrdili ovu informaciju te naveli da se radi o jednoj lokaciji, a njihovi pripadnici su odmah poslati na teren.

Mještani koji žive u blizini deponije i jutros se guše u opasnom dimu s požarišta. Kako je rekao gradonačelnik Mostara Mario Kordić, naređena je evakuacija stanovništva. Kordić je naveo kako je požar podmetnut i da su zapaljene gume.

“Ovdje ima i elemenata terorizma jer je proglašena vanredna situacija, a neko je podmetnuo požar”, rekao je Kordić.

Istakao je kako su kuće ugrožene, a da je dodatna opasnost to što se u blizini nalazi spremnik goriva. Pozvao je građane da “ne nasjedaju na političke manipulacije” i da se “ujedine kako bi identifikovali počinitelje”.

“Očito se negdje neko šetao i gledao gdje će napraviti sljedeći problem. Određeni broj osoba se kretao deponijom cijelu noć”, izričit je Kordić.

Evakuirano stanovništvo će biti smješteno u prihvatni centar Salakovac.

Podsjetimo da je na području Grada Mostara od ponedjeljka na snazi izvanredno stanje zbog ovog požara. Najveća šteta napravljena je na infrastrukturi deponije, a u potpunosti je izgorjela reciklažna hala s kompletnim postrojenjima.

Prema nepotvrđenim informacijama, radi se o milijunskoj šteti.

Poseban problem predstavlja zagađenje zraka, a stručnjaci upozoravaju da bi osjetljive kategorije stanovništva mogle trpjeti dugotrajnije zdravstvene posljedice.