Vatrena stihija na deponiji Uborak u Mostaru ponovo je aktivirana nakon što je jučer stavljena pod kontrolu.
Iz Profesionalne vatrogasne postrojbe Mostar su potvrdili ovu informaciju te naveli da se radi o jednoj lokaciji, a njihovi pripadnici su odmah poslati na teren.
Mještani koji žive u blizini deponije i jutros se guše u opasnom dimu s požarišta. Kako je rekao gradonačelnik Mostara Mario Kordić, naređena je evakuacija stanovništva. Kordić je naveo kako je požar podmetnut i da su zapaljene gume.

“Ovdje ima i elemenata terorizma jer je proglašena vanredna situacija, a neko je podmetnuo požar”, rekao je Kordić.
Istakao je kako su kuće ugrožene, a da je dodatna opasnost to što se u blizini nalazi spremnik goriva. Pozvao je građane da “ne nasjedaju na političke manipulacije” i da se “ujedine kako bi identifikovali počinitelje”.
“Očito se negdje neko šetao i gledao gdje će napraviti sljedeći problem. Određeni broj osoba se kretao deponijom cijelu noć”, izričit je Kordić.
Evakuirano stanovništvo će biti smješteno u prihvatni centar Salakovac.
Podsjetimo da je na području Grada Mostara od ponedjeljka na snazi izvanredno stanje zbog ovog požara. Najveća šteta napravljena je na infrastrukturi deponije, a u potpunosti je izgorjela reciklažna hala s kompletnim postrojenjima.
Prema nepotvrđenim informacijama, radi se o milijunskoj šteti.
Poseban problem predstavlja zagađenje zraka, a stručnjaci upozoravaju da bi osjetljive kategorije stanovništva mogle trpjeti dugotrajnije zdravstvene posljedice.








