play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Kolumbijci zaplijenili čak 225 tona kokaina

Kolumbijske vlasti, u suradnji s desecima drugih zemalja, zaplijenile su 225 tona kokaina u šest tjedana, što predstavlja globalni rekord za bilo koju pojedinačnu operaciju protiv trgovine drogom, pri čemu je dio ove zapljene pronađen na “narkopodmornici” koja je plovila novim putem za krijumčarenje droga prema Australiji.

U šestotjednoj operaciji Orion snage zakona i druge organizacije iz 62 zemlje zaustavile su šest polupodmornica punih kokaina i zaplijenile ukupno 1400 tona droge, uključujući više od 1000 tona marihuane.

Zaplijenjenih 225 tona kokaina predstavlja značajan udarac kartelima Latinske Amerike s obzirom na to da UN procjenjuje da se godišnje u svijetu proizvede 2700 tona kokaina, a rekord Kolumbije za godišnje zapljene iznosio je 671 tonu kokaina zaplijenjenu 2022. godine.

“Ovo je značajan dio trgovine kokainom, čak i kad uzmete u obzir velike količine droge koje napuštaju regiju”, rekao je kapetan Manuel Rodríguez, direktor antinarkotičke jedinice kolumbijske mornarice. “Ovo će spriječiti tisuće smrti od predoziranja i spriječiti da 8.5 milijardi dolara (8.05 milijardi eura) dođe do kartela, što definitivno ostavlja rupu u profitima tih kriminalnih organizacija”, dodao je.

Više od 400 osoba uhićeno je u 45-dnevnoj akciji, koja je također zaustavila ilegalne pošiljke oružja i uhvatila krijumčare migranata, a uključivala je agencije iz SAD-a, EU i Australije.

Kolumbijska mornarica pripisuje povijesni uspjeh bez presedana suradnji 62 zemlje i akademskih institucija poput Kraljevskog instituta za službe Ujedinjenog Kraljevstva, organizacije koja proučava kako kolumbijski i meksički karteli neopaženo krijumčare drogu.

Partnerske zemlje udružile su zrakoplove, helikoptere i fregate kako bi presrele ilegalne pošiljke, ali najvažnija je bila razmjena obavještajnih podataka, rekao je Rodríguez.