play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Australija prva u svijetu zabranila društvene mreže mlađima od 16 godina

Gornji dom parlamenta Australije je izglasao zakon kojim se osobama ispod 16 godina zabranjuje korištenje društvenih mreža, time postavši prva zemlja koja je donijela ovakvu zabranu u svijetu.

Društvene mreže koje se ne pridržavaju ove zabrane mogle bi plaćati kazne do 32,5 milijuna dolara.

Premijer Australije Anthony Albanese kaže da je zakonodavstvo potrebno kako bi se zaštitili mladi ljudi od “štetnih” utjecaja društvenih mreža, što su mnoge roditeljske grupe također istaknule.

Ovo nije prvi pokušaj globalnog ograničavanja upotrebe društvenih mreža među djecom, ali uključuje najvišu dobnu granicu koju je postavila bilo koja zemlja, a da ne uključuje izuzeća za postojeće korisnike ili one s roditeljskim pristankom.

“Ovo je globalni problem i želimo da mladi Australci imaju djetinjstvo. Želimo da roditelji imaju mir u duši”, rekao je Albanese predstavljajući zakon prošli tjedan u donjem domu.

Nakon što je prošao kroz Senat u četvrtak, zakon će se vratiti u donji dom – gdje vlada ima većinu, što znači da će sigurno biti usvojen – kako bi se odobrile izmjene prije nego što postane zakon.

Zakonodavstvo ne specificira koje će platforme biti zabranjene. Te odluke će biti donesene kasnije, a to je nadležnost australskog ministra komunikacija, koji će tražiti savjet od Komisije za eSigurnost – internetnog regulatora koji će provoditi pravila.