play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Učenici poslali poruku o prevenciji i suzbijanju govora mržnje

OŠ “Edhem Mulabdić” Opara je dio mreže škola u BiH, a koje su dio projekta “Škola mira” u organizaciji Centra za mirovno obrazovanje – CMO. Projekt  je posvećen prevenciji i suzbijanju govora mržnje, a u sklopu projekta osnovana je Mirovna sekcija škole pod vodstvom pedagogice škole.

Pod motom “Rastimo zajedno” Mirovna sekcija škole uspješno je organizirala humanitarnu akciju . U akciji su sudjelovali svi učenici sekcije, a donacije su uručili štićenicima Edukativno – rehabilitacijskog centra “Duga” Novi Travnik. 

Članovi sekcije Nejla, Lemana, Mensur, Muhamed i Zahid su imali priliku da se druže sa štićenicima Duge te pošalju svoj glas protiv predrasuda i stereotipa usmjerenih prema osobama s poteškoćama u razvoju.

Direktorica centra Duga Sonja Nikolić – Jurišić i zaposlenici ustanove su srdačno dočekali učenike i njihovu pratnju pedagogicu škole Amru Saldum i nastavnicu Edinu Halilović, te su razgovarali o narednim susretima.

“Iako smo škola iz ruralnog područja, volimo da rušimo barijere kada su u pitanju predrasude usmjerene prema osobama s poteškoćama u razvoju. Djeca kroz razne edukacije i radionice kreativnog sadržaja mogu vidjeti kako je važno raditi s djecom koja su u posebnim programima i to znanje prenositi na svoje prijatelje u školi. Pod motom “Svi smo isti” želimo da pokažemo kako nema razlike među djecom, sva su djeca jednaka, te kao takva treba da budu prihvaćena u društvu i da mi međusobno imamo empatiju. Govor mržnje mora da bude nešto što djeca mimoilaze. Mi kao djelatnici škole, kroz odgojno obrazovni rad, djeci moramo stvarati empatiju prema drugima i rušiti barijere.”, kazala je za naš radio Nedžada Tolja, direktorica OŠ Edhem Mulabdić iz Opare.