Stoljećima su pčele, među najvrijednijim stvorenjima na planetu, koristile ljudima, biljkama i okolišu. Prenošenjem peludi s jednog cvijeta na drugi, pčele i drugi oprašivači omogućuju ne samo proizvodnju obilja voća, orašastih plodova i sjemenki, već i veću raznolikost i bolju kvalitetu, doprinoseći sigurnosti hrane i prehrani. Kako bi podigli svijest o važnosti oprašivača, prijetnjama s kojima se suočavaju i njihovom doprinosu održivom razvoju, Ujedinjeni narodi proglasili su 20. svibnja kao Svjetski dan pčela.
Ovogodišnja tema za Svjetski dan pčela je „Pčele inspirirane prirodom kako bi nas sve hranile“. Tema ističe ključnu ulogu koju pčele i drugi oprašivači imaju u poljoprivredno-prehrambenim sustavima i zdravlju ekosustava našeg planeta. Danas su oprašivači sve više ugroženi gubitkom staništa, neodrživom poljoprivrednom praksom, klimatskim promjenama i zagađenjem. Njihov pad ugrožava proizvodnju hrane, povećava troškove i pogoršava nesigurnost opskrbe hranom, posebno za ruralne zajednice.
Cilj je ojačati mjere usmjerene na zaštitu pčela i drugih oprašivača, što bi značajno doprinijelo rješavanju problema vezanih uz globalnu opskrbu hranom i iskorjenjivanju gladi u zemljama u razvoju. Svi ovisimo o oprašivačima i stoga je ključno pratiti njihov pad i zaustaviti gubitak bioraznolikosti.
Oprašivači poput pčela, ptica i šišmiša utječu na 35 posto svjetske proizvodnje usjeva, povećavajući prinose 87 vodećih prehrambenih usjeva diljem svijeta, plus mnogih lijekova biljnog podrijetla. Tri od četiri usjeva diljem svijeta koji proizvode plodove ili sjemenke za ljudsku upotrebu kao hranu ovise, barem djelomično, o oprašivačima. Pčele i drugi oprašivači, poput leptira, šišmiša i kolibrića, sve su više ugroženi ljudskim aktivnostima.
Neke od zanimljivosti o pčelama:
- U pčelinjim zajednicama postoje tri vrte pčela: matica, radilice i trutovi
- Jedna pčelinja zajednica sastoji od 20 do 80 tisuća radilica, nekoliko tisuća trutova i jedne matice
- Pčelinja matica može dnevno snesti do 2000 jaja i time premašiti vlastitu težinu
- Pčelinja matica može živjeti do 5 godina
- Pčele su jedini kukac na svijetu koji proizvodi hranu koju jedu i ljudi
- Proizvodi pčela su med, pelud, propolis, matična mliječ i otrov
- Svaki treći zalogaj kojeg konzumiramo u svojoj prehrani ovisan je o pčeli
- Pčele koriste sunce za navigaciju, a međusobno komuniciraju pokretom – plesom
- Pčele znaju računati, te se orijentiraju računajući udaljenosti i kutove od objekata u prirodi
- Nektar prikupljen s dva milijuna cvjetova daje kilogram meda
- Kako bi jedna pčela sakupila jednu kaškicu peludi treba marljivo raditi cijeli mjesec po minimalno osam sati na dan
- Prosječni životni vijek pčele radilice u radnoj sezoni je od 4 do 6 tjedana
- Pčela tijekom zime živi od 4 do 6 mjeseci
- Medonosne pčele ne spavaju
- Pčele su oprašivači potrebni za oprašivanje velikog broja različitih biljaka