Sve više učenika srednjih škola u Srbiji pridružilo se prosvjedima studenata i građana koji traže odgovornost za nesreću na Željezničkoj stanici Novi Sad kada je pogonulo 15 osoba. Nakon što su iz vlasti kazali kako iza svega stoji opozicija i da su mladi “izmanipulirani”, a predsjednik Srbije Aleksandar Vučić “naružio” ministre što su dozvolili da “djecu izvode na ulicu”, oglasilo se i Ministarstvo prosvjete Srbije.
Odgovor vlasti na prosvjede srednjoškolaca je sljedeći – šalju ih na prijevremeni raspust.
Ministarica prosvjete Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da je Vlada Srbije usvojila prijedlog ovog ministarstva da zimski raspust za osnovce i srednjoškolce na nivou cijele zemlje počne sedam dana ranije, odnosno 24. prosinca. Raspust će trajati do 20. siječnja.
„Na teritoriji Vojvodine bi raspust svakako počeo tada. Zakonska mogućnost je da kalendar obrazovno-odgojnih aktivnosti u osnovnim i srednjim školama bude za pet posto u radnim danima izmijenjen u smislu povećanja ili smanjenja tog broja“, rekla je Đukić Dejanović za Tanjug.
Jučer je Ministarstvo prosvjete priopćilo da je uputilo prijedlog Vladi Srbije da zimski raspust počne jednako za osnovne i srednje škole na cijeloj teritoriji Republike Srbije sedam dana ranije. Ministarstva je navelo da je odluka donesena “sagledavajući okolnosti koje utiču na kvalitet i očuvanje nastavnog procesa, kao i na interes i pravo učenika na obrazovanje”.
Maturanti više srednjih škola u Srbiji pridružili su se studentskim blokadama, što je naišlo na oštru osudu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je kritizirao ministre, ali i direktore škola što ne reagiraju na to što maljoletnici sudejluju u prosvjedima.
UNICEF je, međutim, za N1 priopćio da u skladu sa Konvencijom o pravima djeteta, djeca imaju pravo da slobodno izražavaju svoje mišljenje o svim pitanjima koja ih se tiču (član 12), pravo na slobodu izražavanja (član 13) i pravo na slobodu udruživanja i slobodu mirnog okupljanja (član 15).










