Hrvatska policija jutros je u akciji po nalogu USKOK-a uhapsila ministra zdravstva Vilija Beroša. Prema neslužbenim informacijama, uhićen je i direktor Klinike za neurokirurgiju KB Sestara milosrdnica prof. dr. sc. Krešimir Rotim, kao i direktori još nekoliko klinika, te liječnici.
U pitanju je akcija koja se provodi zbog nabavki dualnih mikroskopa za neurokirurgiju, koji su navodno “debelo” preplaćeni.
“Uhićenja i provođenje hitnih dokaznih radnji rezultat su izvida koje je prethodno proveo USKOK. Navedene radnje provode se na području Zagreba i Skradina u odnosu na više osoba, od kojih je jedan visoki državni dužnosnik, a za koje se osnovano sumnja da su počinile koruptivna jkaznena djela. USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost”, priopćio je USKOK.
Nakon uhićenja, premijer Hrvatske Andrej Plenković smijenio je ministra zdravstva Vilija Beroša.
“Premijer je razriješio Vilija Beroša s ministarske dužnosti. Odredio je Irenu Hrstić kao državnu tajnicu koja upravlja Ministarstvom zdravstva do stupanja na dužnost novog ministra”, priopćeno je iz hrvatske vlade.
Inače, službenici USKOK-a krenuli su jutros u akciju te su izvršili pretres na adresi stanovanja ministra Beroša. Prema prvim informacijama, na meti istražitelja je, pored ministra, i nekoliko visokopozicioniranih liječnika, među kojima su i direktori nekih bolnica.










