Na današnjoj sjednici Skupštine SBK, koja je održana u Travniku, razmatrana je informacija o stanju na području poplavljenih općina Fojnica, Kreševo i Kiseljak.
Kako je kazao Miroslav Jakić, direktor Kantonalne uprave za civilnu zaštitu SBK, štete od poplava na području navedene tri općine procijenjene su na oko 100 milijuna KM, a stanje na poplavljenim područjima je i dalje teško.
“Ukupna šteta je oko 100 milijuna KM, to vam sve govori. Pristupilo se sanaciji šteta, uspostavi putne komunikacije, povratku ljudi koji su izašli iz svojih domova. Sreća, služi nas i vrijeme, nadam se da ćemo uskoro i dočekati da se ljudi vrate u svoje kuće prije zime, što je najvažnije. Naravno, sve službe su na terenu, svi su dobili uputstva što mogu učiniti iz svojih djelokruga, tako da šteta se sanira, prikuplja se novac kako bi se sve to isfinanciralo i nadam se da ćemo uspjeti preko Europskog fonda solidarnosti doći do sredstava koja su nam neophodna obzirom da je šteta enormna. Ne može je pokriti ni Federacija, a kamoli kanton. Procjene šteta po općinama su pri kraju, Vijeće ministara je donijelo odluku da će formirati tim koji će raditi na toj aplikaciji. Nadam se da će to biti završeno u naredni dan ili dva i da će zajedno s Ministarstvom sigurnosti spustiti potrebne informacije na niže razine. Rok je do kraja godine, mi ćemo se potruditi svoj dio uraditi”, rekao je









