play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Zašto cijene goriva u BiH ne padaju tako brzo kao što se dižu

Zašto cijene goriva u BiH ne padaju tako brzo kao što se dižu

Cijene goriva su u padu tjednima, što je dobra vijest za vozače. Prvi puta od 2021. cijena litra dizela na benzinskim crpakama u Njemačkoj bila je 1,43 eura, a i u BiH je cijena goriva spala za nekoliko pfeninga, što bi trebalo sprijeliti divljanje cijena.

Svjedoci smo brojnih poskupljenja kao lančanih reakcija na podizanje cijene goriva. Cijene goriva su pale za 10 do 20 pfeninga, što za građane znači koju marku više u kućnom budžetu. No, mnogi i dalje mogu sanjati o punom rezervoaru.

Građani priželjkuju da se cijene i dalje snižavaju. Naftaši, pak, ne ulijevaju nadu. “U ovom trenutku teško je prognozirati i prognozirati u kojem će smjeru to ići, ali ono što je sigurno jest da će distributeri na benzinskim crpkama pratiti kretanja na svjetskoj burzi”, istaknuo je Đorđe Savić iz Naftne i Grupacija za promet naftnih derivata PKRS.

No, čak i ako cijene goriva budu dodatno niže, jedinu korist osjetit će vozači automobila. Oni koji koriste autobus kao prijevozno sredstvo ne plaćaju jeftinije karte, niti taksi usluge.

Poskupljenje goriva najčešće je bio izgovor za poskupljenje kruha u pekarama do građevinskog materijala, pa čak i cijena pojedinih usluga. Postavlja se pitanje hoće li pojeftinjenje goriva pratiti cijene prehrambenih proizvoda?

No, kao ni u prethodnim slučajevima, za tim potezom nitko nije posegnuo. Roba nije jeftinija ni za lepezu. Kad cijene naftnih derivata padaju, trgovci su mudri šutjeti.

0%