play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Građani južne Europe turistima poručili da idu kući

Stanovnicima Rima, Barcelone i Atene dojadili su turisti, piše Politico. Pandemija Covida-19 mnogima je na jugu Europe pružila dobrodošao predah od gomile putnika koji dolaze, problematični turisti ponovno im idu na živce. I to do te mjere da su mještani i aktivisti izašli na ulice u raznim gradovima diljem Španjolske, Italije, Portugala i Grčke, a neki su bili naoružani vodenim pištoljima i naljepnicama koje su iritantnim posjetiteljima govorile da idu kući.

Prosvjednici kažu da pretjerani turizam podiže cijene stanova, ubrzava gentrifikaciju i čini ionako nedovoljne količine vode još oskudnijim. U sušom pogođenim urbanim središtima poput Barcelone, turisti troše znatno više vode od prosječnog stanovnika. Na isušenoj Siciliji, brojni gradovi počeli su odbijati turiste zbog nestašice vode.

Vlade su, s druge strane, nesklone provođenju trajnih mjera. Za mnoge zemlje EU-a, posebno one u južnoj Europi, turizam je ključni stup gospodarstva te čini 11,3 posto BDP-a za Hrvatsku, a između 6 i 8 posto za Portugal, Grčku, Španjolsku i Italiju, pokazuje analiza Allianza.

Nakon što je pandemija gotovo zaustavila turizam na dvije godine, ljudi željni putovanja krenuli su u takozvani “osvetnički turizam”, uživajući u putovanjima koja su propustili.

Dijelom zbog turizma, Španjolska, Portugal i Grčka, koje su dugo zaostajale među velikim europskim gospodarstvima, nadmašile su ostatak EU-a 2023. Dok je BDP diljem bloka porastao za 0,5 posto, gospodarstva Portugala, Grčke i Španjolske zabilježila su rast stope iznad 2 posto.

“Ono što vidimo u medijima je ono što smo počeli viđati i prije pandemije”, izjavila je za Politico Sandra Carvão, direktorica istraživanja tržišta i konkurentnosti u UN-ovoj agenciji za turizam. “Već tada smo vidjeli pokret i prosvjede protiv turizma u destinacijama i vidimo da se vraćaju”, rekla je.

Krajem srpnja, oko 20.000 aktivista protiv turizma okupilo se u Palma de Mallorci, tražeći promjenu modela turizma za koji kažu da šteti Balearskim otocima, čija su tri glavna otoka Mallorca, Menorca i Ibiza. Godine 2023. ukupan broj turista na otocima popeo se na 14,4 milijuna, što je neodrživ broj za otoke koji tijekom cijele godine imaju oko 1,2 milijuna stanovnika.

U Barceloni su aktivisti vodenim pištoljima prskali strane posjetitelje na manjem prosvjedu. Španjolski ministar turizma osudio je akciju, rekavši da ona ne predstavlja kulturu gostoprimstva u zemlji. 

0%