Počevši od 1992. godine, posljednje srijede u travnju obilježava se Međunarodni dan pasa vodiča, međutim u našoj zemlji slijepe osobe izložene su i većim problemima.
Kada su u pitanju psi vodiči, u Bosni i Hercegovini, prije svega, nema institucija koje se bave obukom pasa vodiča i educiranju slijepih osoba, a iz Udruženja slijepih KS kažu kako vlasti tvrde da nema novca.
“Kad god mi osobe sa invaliditetom i slijepi želimo nešto novac je barijera. Novca ima ali se treba pravilno raspodijeliti”, kazao je Selmir Isaković iz Udruženja.
Pas u ulozi vodiča, uglavnom, služi slijepim ili slabovidim ljudima, kako bi im olakšao mogućnost kretanja. Svjetska federacija pasa vodiča daje nam uvid u mnogo informacija koje se tiču baš njihove uloge u svijetu. Između ostalog, oni omogućavaju svojim vlasnicima da putuju neovisni i sigurni, dajući im samopouzdanje i slobodu, zatim im pomažu da se kreću ulicama, pronalazeći objekte, i pomažući im da izbjegnu prepreke. Također, pomažu im prilikom korištenja javnog transporta, a pružaju im i društvo i promoviraju socijalnu inkluziju.
Dan posvećen psima vodičima je prilika da se oda priznanje svim psima koji obavljaju ovu izuzetno važnu zadaću, a njih je trenutno u svijetu 20291, što znači da 20291 slijepa ili slabovidna osoba ima podršku psa vodiča koji joj pomaže živjeti život prema vlastitim potrebama i željama, omogućujući joj neovisnost i slobodu kretanja.