play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

NATO izvodi vježbe na Vlašiću za djelovanje u slučaju katastrofa

Na Vlašiću se održava dvodnevna vježba čiji je cilj provjera sposobnosti službi civilnih zaštita i spašavanja u BiH da zajedno djeluju u spasilačkim misijama u zimskim uvjetima, priopćeni je iz NATO stožera u Sarajevu.

U priopćenju se navodi da će, kao dio NATO projekta osmišljenog da promovira suradnju i zajedničke standarde, više od 60 predstavnika civilnih zaštita sudjelovati u NICS (Komandni sistem upravljanja kriznim situacijama) vježbi “Vlašić 2024” čiji je domaćin Ministarstvo sigurnosti u Savjetu ministara.

“Stručnjaci iz NATO stožera Sarajevo su na terenu da savjetuju sudionike o ključnim oblastima, kao što je helikopterska podrška i korištenje NATO aplikacije koja omogućava osoblju iz različitih agencija da komuniciraju i dijele informacije u stvarnom vremenu na dodir ekrana”, ističe se u priopćenju.

Komandni sistem upravljanja kriznim situacijama razvio je NATO kako bi pomogao interresornim i međunarodnim spasilačkim operacijama i omogućava svima sudionicima da vide istu mapu incidenta u stvarnom vremenu, lokacije nastradalih, vremenske uvjete i slično.

Početkom ove godine, predstavnici Ministarstva sigurnosti, uprava civilnih zaštita Republike Srpske, Federacije BiH, i Brčko distrikta boravili su u SAD i razgovarali sa stručnjacima svjetski poznatog Tehnološkog instituta Masačusets (MIT) koji su kreirali ovu aplikaciju.

Komandant NATO stožera Sarajevo Pamela Mekgaha rekla je da je u slučaju katastrofe, svaka sekunda važna. 

“Sposobnost da se surađuje i komunicira usprkos neizbježnom haosu spasava živote, ali za to su potrebni obuka i zajednički standardi. A to je ono što NATO pruža”, dodala je Mekhaga.

Civilna zaštita jedna je od oblasti za koju je NATO obećao dodatnu podršku vlastima u BiH, kao dio projekta Izgradnje obrambenih sposobnosti (DCB), navodi se u priopćenju.

Riječ je o prilagođenom paketu podrške kao odgovoru na zahtjev vlasti BiH i putem njega će eksperti iz 32 zemlje NATO-a surađivati sa partnerima u BiH na izgradnji sposobnosti u 12 prioritetnih oblasti, uključujući upravljanje krizama, medicinsku evakuaciju zračnim putem i sajber sigurnost.

0%