Posljednji medijski pucanj u politički život Hrvata Zeničko-dobojske županije
U posljednje vrijeme primjećujemo zabrinjavajući trend unutar političkog pejzaža Bosne i Hercegovine.
Određeni političari, umjesto da promoviraju jedinstvo i suradnju među svim građanima, čini se da se sve više okreću nacionalističkim retorikama i manipulacijama, pokušavajući tako podijeliti Hrvate u Bosni i Hercegovini. Najgore od svega je što pojedini hrvatski političari pokušavaju te manipulacije prenijeti i na hrvatski narod.
Ovaj problem posebno je izražen u Zeničko-dobojskoj županiji, gdje se kroz bošnjačke medije intenzivno provlače istupi Zdravka Maroševića, Ive Tadića te njihovih sljedbenika zbog gubitka osobnih interesa u stranci te sada mi kao hrvatski narod ovog područja trpimo štetu jer su iznevjerili birače koji su im dali glasove.
Pojedini političari, koji su nekad bili dio stranaka koje su ih podržavale i omogućile im politički uspon, sada se sve više udaljavaju od tih stranaka kako bi promovirali svoje osobne ciljeve, a do sad su za to koristili svoju sada već “bivšu” stranku. Iznenađujuće, čini se da surađuju s bošnjačkim nacionalističkim medijima kako bi širili svoje poruke podjele. Umjesto da služe kao most između različitih etničkih grupa, oni se ponašaju kao agitatori koji potiču netrpeljivost.
Ovo se događa ne samo u Zeničko-dobojskoj županiji, već širom Bosne i Hercegovine. Građani Bosne i Hercegovine zaslužuju političke vođe koji će ih voditi prema svjetlijoj budućnosti, a ne one koji potpiruju etničke napetosti i kada više ne vide svoj interes u stranci, tada napuštaju stranku, a na taj način manipuliraju i svojim narodom koji ih je birao.
Primjećuje se tendencija nekih medija u Bosni i Hercegovini da manipuliraju vijestima kako bi stvorili lažan dojam nesklada među Hrvatima i unutar zemlje. Ovi mediji, često povezani s bošnjačkim nacionalističkim skupinama, često izvještavaju o događajima među Hrvatima s ciljem da stvore percepciju kako postoji duboki nesklad unutar ove zajednice, te da se Hrvatima želi ogaditi Bosna i Hercegovina.
Iako je važno priznati da postoje različite političke i društvene dinamike unutar zemlje, manipulacija medijima radi postizanja političkih ciljeva nikada nije prihvatljiva praksa. Ovi mediji često koriste izjave hrvatskih političara kako bi stvorili senzacionalističke naslove i poticali napetosti unutar društva. Ovo je posebno primjetno u Zeničko-dobojskoj županiji, gdje takvi mediji često čekaju svaku priliku da iskoriste izjave ili događaje kako bi potaknuli podjele iako su ti događaji zapravo nebitni, ali se pokušava na taj način narušiti sklad među Hrvatima.
Kao odgovorni građani, trebali bismo biti kritični prema medijima i tražiti istinite i objektivne informacije. Također, važno je da političari i vođe promoviraju suradnju i dijalog među različitim zajednicama umjesto da se koriste za širenje podjela.Važno je napomenuti da Hrvati u Bosni i Hercegovini imaju svoje legitimne političke predstavnike i vođe koji se bore za njihove interese.
Međutim, politizacija medija često ima za cilj diskreditirati te predstavnike i stvoriti dojam da Hrvati nemaju glas ili utjecaj u političkom procesu.Hrvatska zajednica u Bosni i Hercegovini ima bogatu baštinu i doprinosila je raznolikosti i pluralizmu zemlje. Očuvanje te baštine i promicanje zajedništva među svim građanima, bez obzira na njihovu nacionalnost, trebali bi biti ključni ciljevi za bolju budućnost Bosne i Hercegovine.
Izbor Željka Komšića za hrvatskog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine u tri mandata samo je jedan od primjera gdje je hrvatski narod pretrpio veliku štetu, te ovakvi medijski istupi političara kojima svjedočimo u bošnjačkim nacionalističkim medijima u konačnici imaju cilj narušiti položaju Hrvata kako u području Zeničko-dobojske županije tako i diljem Bosne i Hercegovine.