Usprkos brojnim mogućnostima i prirodnim resursima koje ima na raspolaganju Bosna i Hercegovina se oslanja na uvoz onog čega ima u izobilju, poput vode i određenih sorti voća i povrća.
Prema podacima koje je objavila Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH o uvozu i izvozu koji obuhvata razdoblje od prva četiri mjeseca ove i prethodne godine uočili smo da je, kao i inače, nastavljen trend rasta uvoza, dok je izvoz u blagom padu u poređenju s istim razdobljem 2022. godine.
Za prva četiri mjeseca ove godine u BiH uvezeno je 63,6 milijuna litara vode u vrijednosti od 75,2 milijuna KM. Najviše vode smo uvezli iz Srbije.
U istom vremenskom razdoblju izvezli smo 27,2 milijuna litara vode u vrijednosti od 13,3 milijuna KM.
Govoreći o istom razdoblju prošle godine uvezeno 61,8 milijuna litara vode u vrijednosti od 65,8 milijuna KM, dok je izvezeno 35,4 milijuna litara u vrijednosti od 12,5 milijuna KM.
Kada je riječ o voću i povrću za prva četiri mjeseca najviše smo uvezli agruma i to 21,8 milijuna kg u vrijednosti od 21,6 milijuna KM. Osim toga, uvezli smo i 15 milijuna kilograma krompira u vrijednosti od 13,8 milijuna KM. Za prva četiri mjeseca smo uvezli i 3,9 milijuna kg paradajza, 4,6 milijuna kg luka i 13,4 milijuna kg jabuka.
S druge strane u prva četiri mjeseca smo najviše izvezli smrznutog voća i orašastih plodova i to 3,1 milijun kg u vrijednosti od 18,4 milijuna KM, a nakon toga slijede jabuke kojih smo izvezli dva milijuna kg. Kada je riječ o krompiru, izvezli smo 21.000 kg. Cijene na našem tržištu dostigle nezapamćene visine te da luk, krompir i paprika nikad nisu bili skuplji.
I sami poljoprivrednici su u više navrata govorili o ovom problemu zbog kojeg ne mogu da plasiraju proizvod na domaće tržište. Kazali su da uvoz uništava domaću proizvodnju te da se zbog toga mnogi prestaju baviti poljoprivredom.