Broj poginulih u dva razorna potresa koji su jučer pogodili južni dio Turske i sjeverozapadnu Siriju porastao je na više od 4.300. Potresi su za sobom ostavili na tisuće ozlijeđenih ljudi kao i onih koji su ostali bez krova nad glavom jer su sravnjeni sa zemljom čitavi stambeni blokovi.
I dalje traje ogromna akcija spašavanja, ali hladno vrijeme ometa spasitelje u potrazi za preživjelima.
Prvi potres jačine 7,8 stupnjeva dogodio se u noći po hladnom vremenu u pokrajini Kahramanmarasu na jugoistoku, oko 60 kilometara zračne linije od sirijske granice. Uslijedili su deseci slabijih potresa, a prijepodne, također na jugoistoku Turske dogodio se još jedan magnitude 7,5 stupnjeva.
Posljednje informacije govore da se najmanje 100 naknadnih potresa jačine 4,0 stupnjeva ili više dogodilo, prema Geološkom institutu Sjedinjenih Američkih Država.
“Kako se vrijeme od izvornog potresa produžava, učestalost i magnituda naknadnih potresa imaju tendenciju smanjenja. Međutim, još je vjerojatno da će se naknadni potresi jačine 5,0 do 6,0 stupnjeva desiti i donijeti rizik od dodatne štete na strukturama koje su ugrožene izvornim potresom. To predstavlja stalnu prijetnju spasilačkim timovima i preživjelima. Naknadni potresi protežu se više od 300 kilometara (186 milja) duž rasjedne zone koja je pukla u južnoj Turskoj, usmjerena od jugozapada prema sjeveroistoku i protežući se od granice sa Sirijom do pokrajine Malatya”, objavljeno je.
Preživjeli se evakuiraju vojnim avionima u područja gdje bolnice imaju veći kapacitet.
Osim velikih ljudskih žrtava, pričinjene su ogromne materijalne štete, a mnogi gradovi su neprepoznatljivi i doslovno kao da su nestali.

Izrazi sućuti pristižu su iz cijeloga svijeta, uključujući čelnika Ujedinjenih naroda Antónia Guterresa i papu Franju. Danas su Australija i Novi Zeland bile najnovije zemlje koje su obećale konkretnu pomoć Turskoj i Siriji.
Australski premijer Anthony Albanese rekao je da će Canberra dati 10 milijuna australskih dolara dvjema zemljama u humanitarnoj pomoći preko Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC).
Ministrica vanjskih poslova Novog Zelanda Nanaia Mahuta rekla je da će Wellington dati 1,5 milijuna novozelandskih dolara za IFRC-ove operacije u Turskoj i Siriji za podršku timovima u isporuci osnovnih artikala pomoći uključujući hranu, šatore, deke, lijekove i psihološku podršku.
Vrijeme istječe za spašavanje stotina obitelji koje su još uvijek zarobljene pod ruševinama uništenih zgrada, rekao je u utorak čelnik sirijske oporbene službe civilne zaštite. “Svaka sekunda znači spašavanje života i pozivamo sve humanitarne organizacije da daju materijalnu pomoć i hitno odgovore na ovu katastrofu”, rekao je Raed al-Saleh Reutersu.
Ovaj potres najveći je u Turskoj od potresa 17. kolovoza 1999. godine, koji je izazvao smrt 17.000 ljudi, uključujući tisuću u Istanbulu. Šef turske države proglasio je sedmodnevnu nacionalnu žalost i tjedan dana zatvaranja škola.