play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Ovo je najgora jutarnja navika za naše srce

Način na koji započnemo dan može snažno utjecati na ostatak dana, posebno kada je riječ o zdravlju srca.

Naravno da nećemo naglašavati očite stvari poput pušenja, alkohola ili vapinga odmah ujutro. No, kardiolozi upozoravaju na jednu naviku koja se čini bezazlenom, a može itekako štetiti zdravlju – i to više nego što mislimo.

Bilo da provjeravate notifikacije, čitate poruke ili upadate u spiralu reelsa i vijesti, stručnjaci savjetuju da izbjegavamo gledanje u mobitel barem prvi sat nakon buđenja.

“Nije riječ samo o hormonima stresa. Riječ je o tome kakav dan si time postavljate”, objašnjava dr. Alexandra Kharazi, torakalna kirurginja iz Južne Kalifornije.

Osim što jutarnje skrolanje može izazvati tjeskobu, stres i osjećaj da propuštamo nešto (tzv. FOMO), ono nam oduzima vrijeme koje bismo mogli iskoristiti na puno korisnije načine – priprema zdravog doručka, jutarnja šetnja, meditacija, istezanje, vježbanje ili jednostavno opuštena kava s obitelji.

“I akutni i kronični psihološki stres povezani su s visokim tlakom i bolestima srca, uključujući infarkt i zatajenje srca”, kaže dr. Paul Bhella, kardiolog i profesor medicine u Teksasu. “Ako vam jutarnje gledanje u mobitel uzrokuje stres, sve te poznate poveznice vrijede i za vas.”

Osim toga, previše vremena pred ekranom često ide ruku pod ruku s manjkom kretanja, upozorava i dr. Cheng-Han Chen, intervencijski kardiolog iz Kalifornije. To povećava rizik od metaboličkih poremećaja i srčanih bolesti, uključujući povišeni tlak, kolesterol, pretilost i dijabetes tipa 2.

Umjesto da odmah posegnete za telefonom, dr. Kharazi predlaže da se ujutro pokrenete – najbolje vani, na prirodnom svjetlu. “Kratka šetnja, nekoliko yoga poza ili jednostavno istezanje na suncu može učiniti čuda. Samo ne zaboravite nanijeti SPF!”

Dr. Chen dodaje da internet i društvene mreže mogu imati pozitivnu ulogu, ali samo ako ih koristimo s granicama. To znači: ne uz mobitel odmah nakon buđenja ili prije spavanja, ne dok jedemo i ne bez vremenskih ograničenja.

“Internet može poboljšati zdravstvenu pismenost i podići svijest o važnim temama, osobito među mladima. Online zajednice također mogu biti podrška ljudima s određenim srčanim stanjima”, zaključuje.

Ali sve počinje s malim, svakodnevnim izborima – a prvi sat dana je najvažniji.

This will close in 11 seconds