Ugostiteljski objekti poput kafića, ugostiteljski smještajni objekti poput hotela i motela, kao i zračne luke imaju još manje od mjesec dana da se prilagode odredbama Zakona o kontroli i ograničenoj uporabi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji BiH, odnosno pravilnika o uvjetima za posebne prostorije za pušenje u smislu iznimki od zabrane pušenja, piše Večernji list BiH.
Uz njih, jednako pravilo vrijedi i kada su u pitanju prostorije za pušenje u službama i odjelima za zaštitu mentalnog zdravlja, potom u ustanovama za psihosocijalnu rehabilitaciju osoba s duševnim smetnjama, u ustanovama za palijativnu njegu i njegu starijih osoba, kao i ustanovama namijenjenim za izdržavanje kazni (zatvori).
Naime, kako se navodi na službenoj stranici Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, od 13. lipnja 2025. godine počinje primjena kaznenih odredbi propisanih navedenim zakonom koji je na snazi od 28. svibnja 2024. godine. Tako su od idućeg mjeseca za one koji prekrše zakon predviđene kazne od 2000 maraka do 5000 maraka kada je riječ o pravnim osobama, od 300 maraka do 1000 maraka za odgovorne osobe te od 500 maraka do 1500 maraka za vlasnike i korisnike prostora gdje je pušenje zabranjeno. U skladu s istim zakonom, kazna za fizičke osobe je 100 maraka.
Prema odredbama spomenutog zakona, pušenje u zatvorenim javnim prostorima, mjestu rada i javnom prijevozu je zabranjeno, osim ako nije riječ o posebno uređenim prostorima za pušenje, koji moraju biti fizički odvojeni od nepušačkih zona, imati zaseban ventilacijski sustav, a u njima nije dopušteno posluživanje ni konzumacija hrane, dok je konzumacija pića dopuštena. Ugostiteljski objekti do 50 četvornih metara, u kojima se isključivo poslužuju pića, mogu se u cijelosti odrediti kao pušački prostori, uz ispunjavanje tehničkih uvjeta i jasno označavanje prostora.
U svakom objektu koji želi omogućiti pušenje vlasnici su dužni donijeti i istaknuti odluku o dozvoli pušenja i odluku o zabrani pušenja, uz propisane oznake, uključujući upozorenja o štetnosti pušenja i zabranu ulaska maloljetnicima. U zračnim lukama odluku o dozvoli pušenja donosi ravnatelj, a prostor za pušenje mora biti veličine između 10 i 50 četvornih metara te ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine.
Inače, prema spomenutom zakonu, duhanski proizvodi za pušenje su svi duhanski proizvodi, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija uporaba, u skladu sa zakonom, ne uključuje postupak izgaranja. U njih spada i duhan za žvakanje, šmrkanje i duhan za oralnu uporabu.
Među bezdimne duhanske proizvode zakon ubraja i nesagorijevajući duhan koji se upotrebljava putem udisanja aerosola od zagrijanog duhana, ali bez sagorijevanja. Naprijed navedeno znači da se uporaba svih onih proizvoda, koji prema karakteristikama iz zakona spadaju u bezdimne duhanske proizvode, te ne sagorijevajući duhan, ne može nazvati radnjom pušenja, pa se samim tim zabrana na njih ne može ni odnositi. Dakle, uporaba bezdimnih duhanskih proizvoda jest dopuštena u zatvorenim prostorima.
Kako su ranije objasnili iz Federalnog ministarstva zdravstva, nadzor nad primjenom zakona obavljaju Federalna uprava za inspekcijske poslove putem nadležnih federalnih inspektora i kantonalnih tijela za inspekcijske poslove putem nadležnih kantonalnih inspektora.
Kantonalni sanitarni inspektor nadležan je zabraniti uporabu duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u zatvorenim javnim prostorima, zabraniti određivanje posebne prostorije za pušenje suprotno zakonu i propisima donesenim na temelju zakona.
U slučaju da osoba ne ispoštuje zabranu pušenja i nakon što vlasnik, odnosno korisnik prostora ili mjesta u kojem je pušenje zabranjeno postupi po ovlasti, vlasnik odnosno korisnik prostora ili mjesta u kojem je pušenje zabranjeno dužan je kontaktirati nadležno tijelo, tj. kantonalnog sanitarnog inspektora. Zdravstveni inspektor vrši nadzor samo glede odluke o dozvoli pušenja koju donosi vlasnik ugostiteljskog objekta s obzirom na to da se prilikom donošenja ovakve odluke moraju uzeti u obzir interesi i zdravstvene potrebe nepušača.