23. travanj je dan kada se slavi knjiga i odaje počast autorima koji su svojim djelima dali važan doprinos razvoju kulture i intelektualne misli čovječanstva. Upravo je ovaj datum simboličan za svjetsku književnost, jer su 23. travnja iste godine (1616.) preminuli Miguel Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.
Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a, održanoj u Parizu 1995. godine.
Namjera je ne samo odati počast književnim velikanima iz cijelog svijeta, već i potaknuti sve ljude, a najprije mlade na kulturu čitanja te zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava. Upravo ta prava osiguravaju autorima pravednu nagradu za njihov rad te podstiču kontinuirano stvaranje novih djela.
Od najranije dobi, čitanje nam otvara vrata u svijet znanja, mašte i razumijevanja. Ono nas uči o različitim kulturama, zemljama, običajima, događajima i ljudima, te razvija našu empatiju i suosjećanje. Knjiga nas vodi izvan našeg svijeta te nam omogućava da “putujemo” kroz neka druga mjesta i vrijeme, isovremeno nas inspirišući da ostvarimo sebe i svoje ciljeve.
Čitanje poboljšava kognitivne i komunikacijske vještine, fokus i koncentraciju, proširuje rječnik, pomaže u učenju i razvoju vještine kritičkoga mišljenja. Na taj način čitanjem propitujemo ne samo sadržaj, već i poruku koju svaka knjiga donosi. Tako se, između ostalog, osposobljavamo za kontinuirano učenje i istraživanje.
U Bosni i Hercegovini se Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se od 2016. godine, a manifestaciji se kroz održavanje prigodnih programa i radionica pridružuju institucije kulture, obrazovanja, nevladinog sektora i izdavaštva. U ovu priču svakako treba uključiti što više pisaca, izdavača, nastavnika maternjeg jezika i književnosti, knjižničara.