Veliki broj prijevoznika, točnije vozača kamiona iz cijele Bosne i Hercegovine započeli su prosvjednu vožnju Sarajevom kako bi time skrenuli pažnju nadležnih na probleme s kojima se suočavaju i koji se hitno moraju riješiti.
U prosvjednoj vožnji kamionima koja je počela od Stupske petlje u Sarajevu sudjeluju prijevoznici iz čak 600 kompanija u BiH. Oni će Bulevarom Meše Selimovića voziti sve do konačnog odredišta – Trga BiH, tačnije, državnog parlamenta, prenosi N1.
Tu će se simbolično okrenuti vozilima i vratiti se kućama te poslati poruku upozorenja nadležnima.
Ključni zahtjev koji prijevoznici očekuju da im se ispune jeste to da institucije BiH pokušaju sa Europskom unijom dogovoriti produženi boravak prijevoznika. Naime, oni prema odluci zemalja članica EU u njima mogu boraviti 90 dana i nakon toga moraju napraviti pauzu od tri mjeseca.
Mnogi su zbog toga u velikim financijskim problemima, a kako kažu, oni su radnici nisu turisti i prema njima bi trebao biti drugačiji tretman.
Osim toga oni su bili prinuđeni napustiti BiH i preseliti se u neku od zemalja članica EU – uglavnom Sloveniju, kako ne bi imali problema s boravkom u njima.
Edin Forto, ministar prometa i komunikacija BiH održao je sa predstavnicima prijevoznika prošli tjedan sastanak na kojem je, između ostalog, dogovoreno da ovo ministarstvo pokuša sa svakom ponaosob državom EU dogovoriti da se ovaj problem njihovog boravka riješi.
Također, još jedan veoma bitan zahtjev prijevoznici imaju i prema Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH gdje od ministra Staše Košarca zahtijevaju proces digitalizacije kako prijevoznici na granicama ne bi morali čekati satima, a neki od njih i cijeli dan da se prođu kontrole.
U ranijim izjavama za N1 danas neki od prijevoznika su rekli da je transportni sistem u BiH itekako ugrožen i da današnjim prosvjedom žele ukazati na to da je transportni sistem u BiH već sada itekako ugrožen i da će biti još više ukoliko se njihovi zahtjevi ne ispune.
Kako kažu, žele skrenuti pažnju nadležnima današnjom vožnjom i na to šta znači kada transport u BiH ne radi te poručuju kako je dosad njihova uloga omalovažavana.
“Treba nam pomoć i podrška od politike da znaju da smo mi jedan krvotok u državi i da ona ne može funkcionirati bez nas”, poručili su.
Njihovo očekivanje jeste da do kraja ovog tjedna, točnije, do 25. travnja, održe sastanak sa ministrom Košarcem i predstavnicima Uprave za indirektno oporezivanje.
Nakon toga očekuju konkretne pomake, a ukoliko do toga ne dođe, najavljuju potpunu blokadu graničnih prijelaza.