Tijekom 2024. godine, Centar za pružanje pravne pomoći Transparency International u Bosni i Hercegovini (TIBiH) je na osnovu prijava građana postupao u 391 novom predmetu, što predstavlja povećanje od 8,1% u odnosu na prethodnu godinu.
Rast broja predmeta i prijava građana ukazuje na sve veću učestalost korupcije, potvrđenu nalazima Indeksa percepcije korupcije (CPI) prema kojem je BiH druga najkorumpiranija zemlja u Europi, ali i na porast povjerenja građana u efikasnost pravne pomoći koju pruža TI BiH.
TI BiH je odgovorio na 1694 poziva putem besplatne telefonske linije 0800 55555, a u 2024. godini a 377 predmeta je pokrenuto na osnovu prijava građana dok je 14 predmeta inicirao Centar. Kao i ranijih godina, najveći broj prijava odnosio se na sektor državne uprave (166), zatim pravosuđe (36), obrazovanje (33), te zdravstvo i sukob interesa (po 26 prijava).
Značajan dio rada Centra odnosio se na zaštitu prava na pristup informacijama, pa su pokrenuta 32 upravna spora zbog kršenja Zakona o slobodi pristupa informacijama, što je najviše u protekle četiri godine, potvrđujući ranije nalaze TI BiH da javna tijela pokazuju nezadovoljavajući stupanj transparentnosti i zaštite javnog interesa.
Na osnovu predstavki TI BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH donijela je četiri preporuke, a nadležnim tužiteljstvima podnesene su tri kaznene prijave za koruptivna kaznena djela. Dodatno, Centar je podnio četiri apelacije Ustavnom sudu BiH, a jedna apelacija iz prethodne godine je usvojena, čime je potvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku.
TI BiH je Središnjem izbornom povjerenstvu uputio tri prijave ukazujući na obavljanje nespojivih funckcija i kršenje Izbornog zakona BiH a tijekom 2024. godine je ukupno zabilježeno 26 predmeta u oblasti sukoba interesa, što pokazuje da su institucije i dalje nedovoljno opredjeljene za suzbijanje korupcijskih rizika u ovoj oblasti.
Centar za pružanje pravne pomoći Transparency International u BiH i tijekom 2024. godine ostaje ključni akter u borbi protiv korupcije, pružajući konkretnu pravnu zaštitu građanima, ali i pokrećući sistemske promjene koje doprinose većoj odgovornosti i transparentnosti institucija.