play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

UN usvojio rezoluciju o okončanju rata u Ukrajini

Generalna skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju koju je predložila Ukrajina, čime je međunarodna zajednica poslala snažnu poruku podrške suverenitetu te zemlje.

Rusija je predložila amandman na američki nacrt rezolucije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda, kojim je tražila da se u tekst doda fraza “uključujući rješavanje njezinih temeljnih uzroka” nakon izraza “brzo okončanje sukoba”. Ovaj amandman nije usvojen. Za ruski amandman glasaovla je 31 država, protiv je bilo 71, dok je 59 država bilo suzdržano.

Bosna i Hercegovina je glasala protiv ovog amandmana što je bio slučaj i sa zemljama Europske unije. Što se tiče zemalja u regiji, sve su glasale protiv ruskog amandmana, dok Srbija nije pristupila glasanju.

Amandman Rusije da se u američki nacrt rezolucije doda formulacija koja bi pozivala na “brzi kraj sukoba, uključujući rješavanje njegovih osnovnih uzroka”, nije usvojen. Za je glasovala 31 zemlja, protiv je bilo 71, a suzdržano je bilo 59 zemalja.

Generalna skupština usvojila je dva amandmana koje su predložile zemlje EU, a koji su uneseni u američki nacrt rezolucije pod nazivom “Put ka miru”.

Prvi amandman podrazumijeva dodavanje novog paragrafa o posvećenosti i suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine u međunarodno priznatim granicama, uključujući njene teritorijalne vode.

Drugi amandman tretira izmjenu formulacije “trajni mir između Ukrajine i Ruske Federacije” u “pravedan, trajan i sveobuhvatan mir između Ukrajine i Ruske Federacije, u skladu s Poveljom UN-a i principima suverene jednakosti i teritorijalnog integriteta država”.

Generalna skupština je potom usvojila rezoluciju predloženu od Sjedinjenih Američkih Država, uključujući amandmane EU.

Za su glasale 93 zemlje, protiv je bilo osam (Bjelorusija, Burkina Faso, Sjeverna Koreja, Mali, Nikaragva, Niger, Rusija, Sudan), dok su 73 zemlje bile suzdržane. Nakon glasanja, delegacije su počele iznositi svoja obrazloženja o podršci ili protivljenju usvojenim rezolucijama.

Rezolucija koju su predložile Sjedinjene Američke Države poziva na “brzi kraj sukoba i dodatno naglašava potrebu za trajnim mirom između Ukrajine i Ruske Federacije.”

Rezolucija koju je predložila Ukrajina, uz podršku europskih saveznika, zahtijeva hitno povlačenje ruskih snaga s teritorije Ukrajine. Također, naglašava nužnost poštovanja ukrajinskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Postojanje ovih suprotstavljenih rezolucija ukazuje na različite pristupe Sjedinjenih Država i europskih zemalja u pogledu puta ka miru u Ukrajini.

This will close in 11 seconds