play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Protekli srpanj bio je najtopliji mjesec ikad zabilježen

Srpanj je bio najtopliji mjesec ikada zabilježen na Zemlji, potvrdio je u utorak Klimatski opservatorij Europske unije.

Obilježen toplotnim valovima i požarima širom svijeta, prethodni mjesec bio je za 0,33 stupnja celzija viši od rekorda postavljenog u srpnju 2019. godine kada je prosječna temperatura bila 16,63 stupnja celzija.

“Mjesec je bio 0,72C topliji od prosjeka za srpanj 1991-2020”, navodi se.

Oko 1,2 stupnja globalnog zatopljenja od kasnih 1800-ih, potaknuto izgaranjem fosilnih goriva, učinilo je toplotne valove toplijim, dužim i češćim, kao i intenziviranje drugih vremenskih ekstrema poput oluja i poplava.

“Toplotni valovi zabilježeni su u više regija sjeverne hemisfere, uključujući južnu Europu. Temperature znatno iznad prosjeka dogodile su se u nekoliko južnoameričkih zemalja i oko većeg dijela Antarktike”, priopćio je klimatski opservatorij EU Copernicus.

Svjetski oceani također su postavili novi temperaturni rekord, izazivajući zabrinutost oko posrednih učinaka na klimu planeta, morski život i obalne zajednice. Temperatura površine oceana porasla je na 20,96 stupnjeva celzijusa 30. srpnja, prema podacima klimatskog opservatorija Europske unije.

Prethodni rekord iznosio je 20,95 stupnjeva u ožujku 2016., rekla je ranije za AFP glasnogovornica Službe za klimatske promjene Copernicus. Testirani uzorci isključuju polarna područja.

“Upravo smo svjedočili globalnim temperaturama zraka i globalnim temperaturama površine oceana koje su postavile nove rekorde svih vremena u srpnju. Ti rekordi imaju strašne posljedice i za ljude i za planet koji je izložen sve češćim i intenzivnijim ekstremnim događajima”, rekla je Samantha Burgess, zamjenica direktora Copernicus služba EU-a za klimatske promjene.

2023. godina je trenutno treća najtoplija godina do sada s 0,43 stupnja celzijusa iznad nedavnog prosjeka, s prosječnom globalnom temperaturom u srpnju za 1,5 C iznad predindustrijskih razina.

“Čak i ako je ovo samo privremeno, pokazuje hitnost za ambiciozne napore za smanjenje globalnih emisija stakleničkih plinova, koji su glavni pokretač ovih rekorda”, rekla je Burgess.

This will close in 11 seconds