play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
  • play_arrow

    Drukčiji radio

Djeca najviše štede za slatkiše i igračke

Otkad postoji kovani novac, ljudi su ga nastojali sakriti i sačuvati. Za to su uglavnom služile posude koje su se s vremenom pretvorile u kasice različitih oblika. One su dobar početak  da djeca simpatičnom gestom ubacivanja novčića uče o vrijednosti novca i o tome kako mala ušteda može s vremenom narasti u nešto znatno veće.

Za djecu je štednja u kasici najčešći način čuvanja novca. Jedna je od prednosti što im je novac uvijek pri ruci i lako im je dostupan ako dođe do nekakve nepredviđene situacije. Danas postoje kasice raznih oblika, boja i materijala, ali one ne predstavljaju samo ukras ili igračku, već kod djece razvijaju štedne navike.

Kako ne bi dobili iskrivljenu sliku o novcu pomislivši da novac “raste” u bankomatu, djeca JU Dječji vrtić Novi Travnik danas su, povodom Svjetskog dana štednje, posjetili jednu banku gdje su naučili ponešto o pravilnom raspolaganju novca i štednji.

Kako su nam rekli, “djelatnici banke izdaju račune i pokazuju nam kako da koristiti kartice.”

Mnogi od njih, kako kažu, štede novce, imaju malene ukrasne kasice sa svojim najdražim likovima iz crtića, a ušteđevinu bi potrošili na razne stvari – od odjeće, igračaka, pa do najdražih im slatkiša.

Svjetski dan štednje, koji se obilježava 31. listopada, podsjeća na važnost stvaranja štednih navika. Ovaj je važan datum podsjetnik na Prvi međunarodni kongres štedioničara koji je održan davne 1924. godine u Milanu. Tada su se sastali predstavnici svjetskih štednih ustanova želeći pronaći izlaz iz krize koju je prouzrokovao Prvi svjetski rat. Sudionici toga kongresa usuglasili su se da je štednja prijeko potrebna za razvoj čovječanstva pa je ustanovljen Svjetski dan štednje kao oživljavanje borbe protiv rasipništva.

0%